atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 7:e juni 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15322  
  Antal nyheter: 5855  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 68843 st  
  Igår: 182039 st  
  Denna månad:
1080374 st
 
  Föreg. månad:
10528516 st
 
  Totalt: 145026939 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. ABOBUS
2. sunnne
3. Perr89
4. Nmservice
5. kent
6. micke666
7. RHG
8. FrankJScott
9. TheOne
10. Swarte
 
 
Här är du: > Hondas nya elektriska Pioneer.
 

Hondas nya elektriska Pioneer.

För att visa hur ett smart elektriskt system skulle kunna fungera har Honda gjort ett showcase på sin Pioneer 500. Fast istället för en 500 kubiks motor har vi här i stället en elmotor som drivs av batterier som enkelt och smidigt tas in och ut ur maskinen.

Detta skall göra att du kan använda samma batterier till en rad olika produkter som t.ex. en vespa eller gräsklippare. Man laddar batterierna i en smidig snabbladdare som du kan ta med dig dit du vill.

En intressant aspekt som vi gillar extra mycket är att med att man kan byta batteri on the fly gör att du kan ta med dig extra batterier på färden och på så vis öka räckvidden.

Smart lösning detta och det kommer att bli intressant att läsa mer om den. Läs mer i nästa nummer av ATV-Quad som kommer i mitten av juni.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se