atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Lördagen den 11:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15321  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 101094 st  
  Igår: 164128 st  
  Denna månad:
1175346 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 130689794 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 96 97 [98] 99 100 ... 169 Nästa »

PIMPA DIN SPYDER 2009-07-16 | 06.15
IDAG ÄR DET MÅNGA SOM VILL GÖRA SINA MASKINER MER PERSONLIGA. CAN-AM HAR SLÄPPT LITE PRODUKTER SOM GÖR DET MÖJLIGT ATT GÖRA JUST DET TILL ENS SPYDER.

»
Läs mer...    » Tipsa...



MOBIL FÖR TUFFA TAG 2009-07-15 | 07.00
Malux, Sverige, lanserar en ny robust mobil, som lämpar sig vid krävande arbetsförhållanden. Den har en windows-plattform, pekskärm och ett flertal ytterligare funktioner.

»
Läs mer...    » Tipsa...



BILLIGARE BENSIN IGEN 2009-07-14 | 06.45
PRISERNA SJUNKER PÅ VÄRLDSMARKNADEN OCH DÅ SÄNKER BENSINBOLGEN PRISET PÅ BENSIN OCH DIESEL

»
Läs mer...    » Tipsa...



EN GRÖN GRÄSKLIPPARE - AMP RIDER 2009-07-13 | 08.15
Kraftkällan är underhållsfria AGM batterier och kommer att tillåta föraren att klippa gräs i 75 minuter om gräset skulle vara så långvuxet.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Skydda dig - Airbag till skinnstället! 2009-07-12 | 08.00
Spidi kommer med ett skinnställ med inbyggd airbag…!? Yes, du läste rätt. Spidi har släppt ett skinnställ som har inbyggd airbag runt halsen. Först och främst är den konstruerad för tävlingsförare men vi kan tycka att alla som känner att man har ett huvud värd att skydda kan ta sig en titt på denna skapelse.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Kawasaki minskar antalet anställda I USA 2009-07-11 | 08.00
30 PERSONER FICK GÅ I JUNI I USA PÅGRUND AV DE SVIKTANDE FÖRSÄLJNINGSSIFFRORNA.

»
Läs mer...    » Tipsa...



BESTÄLL VÅRA TILLBEHÖRSTESTER 2009-07-10 | 07.00
Är du ute efter tillbehör till din ATV? Efterbeställ marknadens största tester av tillbehör för 80:- per styck. - Timmervagnar, ATV-Quad nr 6-07 - Vintertillbehör, ATV-Quad nr 1-08 - Flakvagnar, ATV-Quad 3-08

»
Läs mer...    » Tipsa...



SMART SAK: BALGRIP 2009-07-08 | 10.00
Om man inte vill ta traktorn i alla lägen eller att man måste ta sig fram i lite mer oländig terräng med sin bal, kanske man skall fundera på en balgrip. Själva gripen monterar man på ett universalfäste. Sedan styr man gripen med en separat hydraulaggregat.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ATV & MILJÖN: BAREFOOT STARTAR SIN PRODUKTION AV EL-ATV:ER 2009-07-07 | 07.00
DET AMERIKANSKA FÖRETAGET BAREFOOT SOM VI TIDIGARE HAR SKRIVIT OM I TIDNINGEN ATV-QUAD HAR I DAGARNA OFFICIELLT ÖPPNAT I ASHLAND, OREGON USA.

»
Läs mer...    » Tipsa...



GRILLA VART DU VILL 2009-07-06 | 08.00
Webers Go-Anywhere är en praktisk modell som passar utmärkt för ATV-utflykten. Den är en superkompakt version, där både den nödvändiga mängden kol och dina grillredskap enkelt får plats under locket.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 96 97 [98] 99 100 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se