atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Torsdagen den 9:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15321  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 115823 st  
  Igår: 156532 st  
  Denna månad:
856440 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 130370888 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 169 Nästa »

Jethwear säljs i Kanada 2017-02-15 | 09.15
Nu har Jethwear fått en ny åtråvärd säljkanal i Kanada för framtida tillväxt.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Med UTV genom Sverige, JUST NU! 2017-02-03 | 16.00
Vissa kan tycka att köra UTV just nu är aningens kallt. Framförallt om man startar i Karesuando i norr.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ARCTIC CAT UPPKÖPTA!!! 2017-01-25 | 15.00
För bara ett par timmar sedan blev det officiellt att Arctic Cat i USA blir uppköpta av Textron. (uppdaterad 25/1-17 kl 17:31)

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt nummer ute! 2017-01-24 | 07.00
Förutom tester på de populära skotrarna; Pantera 7000 XT LTD, Sidewinder L-TX LE 137, Freeride 800R E-TEC 146, M 8000 Hardcore 162, Summit SP 600 E-TEC 154, Commander Tourtech 800R E-TEC, Rave RE 600 E-TEC, Switchback Assault 800 144, Pro-RMK 163 LE och Renegade X-RS 800R E-TEC.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Paris Dakar är nu avgjort! 2017-01-16 | 09.00
Världens tuffaste race är nu avgjort. Hur gick det för alla ATV förare och vilka märken tävlar i UTV klassen?

»
Läs mer...    » Tipsa...



Fräck stöld! 2017-01-16 | 09.00
I helgen har en fräck stöld genomförts i Hemavan då tre snöskotrar slaktades.

»
Läs mer...    » Tipsa...



GOD JUL! 2016-12-24 | 08.15
Vi vill tillönska er alla en riktigt God ATV-Quad Jul!

»
Läs mer...    » Tipsa...



NYTT NUMMER UTE NU! 2016-12-11 | 08.00
Så ligger julnumret av Tidningen ATV-Quad ute i butik. Ett nummer ni som prenumeranter redan hunnit med att läsa ett par gånger. Vi kan presentera den stora nyheten att ett helt nytt ATV märke har tagit sig in på marknaden och den här gången från Ryssland. Vi har kikat närmare på denna nyhet och andra inför kommande säsong. Julklappstips, vi har dem och mycket mycket mer i dena späckade tidning!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Vad gör du i höstmörkret? 2016-11-28 | 09.00
Så här kan man fördriva tiden med att ställa i ordning fyrhjulingen. Vad gör du?

»
Läs mer...    » Tipsa...



BLACK FRIDAY NEWS! 2016-11-25 | 08.00
Även vi har slashat priserna med upp till -67% rabatt!!! Se våra erbjudanden - BLACK FRIDAY

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se