atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 8:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15321  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 117531 st  
  Igår: 90986 st  
  Denna månad:
701616 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 130216064 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 169 Nästa »

LÄGG BAND PÅ EN ATV OCH KÖR ÅRETRUNT! 2005-04-08 | 18.00
Lägg band på ATV så kan du åka året om. Användandet av bandsatser börjar öka även i Sverige, och vi testar hur bra det fungerar. Vi har testat två olika maskiner och två stycken bandsatser. En fortsättning på Tema ATV-tillbehör som pågott under vintern.

»
Läs mer...    » Tipsa...



xDrive - BMWs fyrhjulsdrift i 5-serien 2005-04-08 | 11.00
Med försäljningsstart nu i vår kommer en ny motor till modellerna 523i, 525i, och 530i, och sedan presenteras den nya xDrive i två av modellerna.

»
Läs mer...    » Tipsa...



DEL 2! ATV 4x4 & 6x6 VI VISAR ALLA 2005! 2005-04-04 | 18.00
Del 2 i vår fullständig presentation av av 2005års ATV 4x4 & 6x6. Här visar vi det mesta från Polaris - Honda. Du finner mer fakta och fler modeller , en uppföljning från ATV-specialen i tidningen skoter NR:3 2005. Det hela kommer presenteras i 4st reportage om ATV 4x4 och 6x6. När vi är klara med alla 4x4/6x6/2x4 fortsätter vi med streetQuad ATV maskinerna "besiktade för gatan" och får köras med A eller B-körkort. Vi kommer lägga ut presentationerna "delarna" med jämna mellanrum, så fortsätt läs här på atv.skoter.se för mera info. Tester och provkörningar pågår för fullt och kommer presenteras löpande under året Exklusivt här på atv.skoter.se!!!

»
Läs mer...    » Tipsa...



DEL 1 AV SKOTER.SE EXTREMT STORA ATV PRESENTATION 2005! 2005-04-02 | 11.00
Del 1 i vår fullständig presentation av av 2005års ATV 4x4 & 6x6. Här visar vi det mesta från SUZUKI - KAWASAKI - ARCTIC CAT du finner mer fakta och fler modeller.En uppföljning från ATV-specialen i tidningen skoter NR:3 2005. Det hela kommer presenteras i 4st reportage om ATV 4x4 och 6x6. När vi är klara med alla 4x4/6x6/2x4 fortsätter vi med streetQuad ATV maskinerna "besiktade för gatan" och får köras med A eller B-körkort. Vi kommer lägga ut presentationerna "delarna" med jämna mellanrum, så fortsätt läs här på atv.skoter.se för mera info. Tester och provkörningar pågår för fullt och kommer presenteras löpande under året Exklusivt här på atv.skoter.se!!!

»
Läs mer...    » Tipsa...



BMW SATSAR PÅ QUAD! 2005-04-01 | 00.00
Med sin R 1150 R Quadster visar BMW motorcyklar var skåpet skall stå, den blir klassens värsting utan tvivel! Med godsaker som farthållare och stabilseringsensorer på alla hjul.

»
Läs mer...    » Tipsa...



UTBILDNING GÖR LIVET LITE SÄKRARE FÖR DIG SOM ARBETAR OCH KÖR ATV 4x4 & 6x6!!! 2005-03-29 | 11.00
Utbildning för ATV är både roligt och nödvändigt om man ska jobba med sin ATV. Terränghjulningsutbildarna är ett företag som har jobbat med utbildningar under många år, erfarenheten som företaget har är en tjugoårig historia om ATV. Många av Sveriges ATV agenturer skickar sina återförsäljare på utbildning hit. Förena nytta med nöje och ta ditt certifikat för arbete med ATV nu, här får ni informationen hur det går till och var in ska vända er!

»
Läs mer...    » Tipsa...



VÄNTAN ÄR ÖVER! - NYTT NUMMER UTE NU! 2005-03-22 | 06.00
Nu är väntan över, nummer 3-2005 är ute nu. Här kan du läsa om 2006:orna och och Yamahas nya spännande fyrtakts Viking! Årets skoter presenteras också plus mycket mycket mera!

»
Läs mer...    » Tipsa...



MOTORMÄSSAN I SUNDSVALL EN KLAR FRAMGÅNG 2005-03-21 | 16.00
Ett strålande vårvinterväder fick Sundsvallsborna att krypa ut ur sina stugor, och bege sig till Nordichallen på Gärdehov. Det fullkomligt strömmade in folk, när Medelpads största motormässa slog upp portarna på lördagen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



UTRUSTNING SOM GÖR LIVET LITE ROLIGARE FÖR DIG SOM ARBETAR OCH KÖR ATV 4x4 & 6x6!!! 2005-03-09 | 14.45
Som man brukar säga! Det är de små sakerna som gör den största skillnaden. Att utrusta sin ATV har många fördelar, och är dessutom roligt! Vi listar olika tillbehör som kan göra livet lite lättare eller snyggare!

»
Läs mer...    » Tipsa...



BANDDRIVEN ARBETSHÄST FRÅN ARCTIC CAT! GRÄNSLÖST FÖR ÅRETRUNT BRUK! 2005-03-08 | 12.00
Vi på skoter.se testade Arctic Cat 650 med banddrift, när KP-Racing hade uppvsing i Fjällbergets skidanläggning i södra dalarna. Vi har ju gjort det förut! Men det är en speciell upplevelse, så det skadar ju inte att testa igen!KUL!

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se