atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Måndagen den 13:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15321  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 89441 st  
  Igår: 101194 st  
  Denna månad:
1425753 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 130940201 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 169 Nästa »

KGK MOTOR TAR BORT 10 TJÄNSTER 2009-02-24 | 14.00
KGK Motor, som är distributör i Sverige för Suzuki motorcyklar, 4-hjulingar och marinmotorer samt Arctic Cat snöskotrar avskedar. 10 tjänster ska bort

»
Läs mer...    » Tipsa...



PROVKÖR FYRHJULING PÅ ATV-QUAD -BRÄNDÅSEN-KUMLA 2009-02-23 | 09.00
Du har möjlighet att provköra fyrhjulingar på ATV-QUAD Brändåsen-Kumla nu på lördag 28 februari med start kl 10!

»
Läs mer...    » Tipsa...



LARS "TOK LASSE" LUNDBERG VINNER OCKSÅ ANDRA KVALET 2009-02-22 | 12.00
FULL FART I SKELLEFTEÅ OCH SM KVALET OCH HÄR EN NY RAPPORT IGEN. LASSE LUNDBERG SÄKER I SPORT 600, NY KVALVINST OCH KLAR FÖR FINAL.

»
Läs mer...    » Tipsa...



INDOOR ICE RACING MED QUADS 2009-02-20 | 14.00
Den 3 mars är det meningen att det ska köra indooriceracing, eller speedway, på Norrtäljes Bandyplan. Givetvis med fyrhjuling på startlinjen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



NYTT NUMMER ATV-QUAD 1-2009 2009-02-18 | 10.00
TIDNINGEN ATV QUAD HAR ETT SPÄNNANDE NUMMER PÅ G IDAGARNA. ETT TEMA KRING "FRAMTIDEN ÄR HÄR" DÄR HAR VI KOLLAT EN MÄNGD FESTLIGA FYRHJULINGAR. KOLLA IN HÄR NEDAN VAD MYCKET ANNAT SPÄNNADE DU KAN LÄSA I TIDNINGEN ATV-QUAD. KLICKA PÅ PRENUMERERA HÄR INVID SÅ HAR DU TIDNINGEN DIREKT HEM TILL DIG!

»
Läs mer...    » Tipsa...



FÖRSIKTIG JANUARISTATISTIK 2009-02-16 | 13.00
Januari är oftast en ”offseason-månad” då det registreras relativt få mopeder, motorcyklar och fyrhjulingar.

»
Läs mer...    » Tipsa...



VINTER I ÖKNA - VÅR I VÅNGA 2009-02-11 | 13.00
Tidningen ATV-QUAD och Peter Öjerskogs trevliga träffar är i full gång. 7-8 februari blev en ytterst varierad offroadhelg med totalt närmare 80 fordon! Ökna-Vetlanda på småländska höglandet på lördagen bjöd på ett snöigt landskap täckt av snö och dis. Medan i Vånga-Kristianstad i Skåne under söndagen var det barmark och sol. Snacka om kontrast! Härliga bilder på fyrhjulingen i vintrig miljö!

»
Läs mer...    » Tipsa...



STORSAMLING VID TRÄNING 2009-02-10 | 15.00
Ett myller av quadar i depån på mx Ramstigen i Arboga var det under en helt vanlig träning. - Man får en extra kick när det är många quadar samlade på samma ställe och minglar runt i depån, säger vår flygande reporter Irene Åström från Arboga.

»
Läs mer...    » Tipsa...



EN SMÅTT GALEN FARTFEST I FUNÄSDALEN 2009-02-06 | 14.00
SKOTRAR, QUADS OCH ALLA ANDRA TÄNKBARA FORDON SKA STYRA I FUNÄSDALEN 26-29 MARS. DET HANDLAR OM SPEED WEEKEND. ATT SÄTT HASTIGHETSREKORD PÅ IS.

»
Läs mer...    » Tipsa...



DAGS FÖR VÅR ATV-QUAD TRÄFF I VETLANDA 2009-02-02 | 11.00
Trots att vinten är tung och snön djup på många håll så laddar vi för ATV-QUAD skoj i Ökna-Vetlanda nu på lördag 7 februari med start kl 10. Missa inte!

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se