atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 8:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15321  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 94307 st  
  Igår: 90986 st  
  Denna månad:
678392 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 130192840 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 169 Nästa »

Maskiner vi minns 2022-05-03 | 09.00
I vår artikelserie - Maskiner vi minns i tidningen är det nu dags för 1987 Yamaha Warrior.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Märkesförsäkring för CFMOTO från Svedea 2022-04-07 | 11.00
Världens snabbast växande ATV-märke CFMOTO har valt Svedea som försäkringspartner. Den nya märkesförsäkringen kan köpas hos ett 90-tal auktoriserade handlare från Jokkmokk till Malmö. Försäkringen är en skräddarsydd lösning för landets CFMOTO-ägare och kan köpas både till nya och begagnade maskiner. Märkesförsäkringen ger ett komplett skydd och en av branschens snabbaste skaderegleringar.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt nummer ute 2022-04-05 | 12.00
Senaste nyheterna med 2023 års modeller från Arctic Cat, Polaris och Yamaha - Mycket intressant! Sedan har vi mer om Lavinsäkerhet, Arctic Cat 60 år med en tillbakablick. Vi har också testat tre släpvagnar och två av Modshops fräcka byggen - Khaos och Turbo Summit! Inte mycket stock där.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Sju skoterklubbar delar på 250 000 kronor från Svedea 2022-03-31 | 22.00
Skoterfonden instiftades 2012 för att stötta landets skoterklubbar och främja skoterlivet i stort. Nu har en jury precis utsett 2022 års pristagare. Sju klubbar får dela på 250 000 kronor i projektbidrag.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nummer 2-2022 UTE NU 2022-03-01 | 12.00
Boondocker är död - Länge leve Shredder! Lynx 2023 och Ski-Doo 2023 med storturbo och REV Gen 5. Mer är Lavinsäkerhet och Retro såklart - Mercury & Double Dream

»
Läs mer...    » Tipsa...



Lindblads Motor expanderar med varumärket Lynx och verkstad i egen regi 2022-02-24 | 07.00
Vilhelmina. Från den 15 februari utökar Lindblads Motor sitt befintliga BRP-sortiment med skotervarumärket Lynx och expanderar verksamheten med egen verkstad.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Lynx 2023 - Boondocker är död, länge leve Shredder! 2022-02-14 | 23.00
Mycket kraft - Det är mycket nyheter från Lynx detta år. Vi börjar med att Boondocker numera heter Shredder och med det kommer det mycket nytt under skalet, som bland annat ett nytt chassi som heter föga chockerande Radien 2. Turbo 850 E-TEC motor på 180 hästar kommer också!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nummer 1-2022 ute nu 2022-01-31 | 13.00
Senaste numret ute nu! 84 sidor snöskoter. Läs mer om innehållet.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Gott Nytt år! 2021-12-30 | 06.00
Nu lämnar vi snart 2021 bakom oss och omfamnar 2022. Det kommer bara bli bättre känns det som!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Kranman 960 är en kraftfull nyhet 2021-12-09 | 09.00
Kranman 960 är den senaste nyheten från Kranman Denna nyhet är starkare än någonsin med en fyrcylindrig 1,5 liters dieselmotor från Kubota med ett högt vridmoment. Detta i kombination med en kraftfullare drivlina och de stora hjulen ger maskinen extrema terrängegenskaper.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se